Nasze cele i misja

Centrum Badań nad Edukacją i Integracją Migrantów działa w ramach Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego. Naszym celem jest inicjowanie, organizowanie i koordynowanie różnych form aktywności naukowej w zakresie interdyscyplinarnych badań nad edukacją i integracją migrantów oraz co chciałabym podkreślić aktywna współpraca z systemem oświaty i prowadzenie działalności społecznej oraz oświatowej dotyczącej edukacji i integracji migrantów.

Wiele uczelni jak ma znakomite ośrodki badawcze zajmujące się badaniami migracyjnymi. Żaden z nich jednak nie specjalizuje się w badaniach nad edukacją i integracją migrantów. Uniwersytet Pedagogiczny, który jest liderem w zakresie badań edukacyjnych, obserwując zwiększającą się liczbę uczniów z doświadczeniem migracji w polskich szkołach, powołał specjalizujący się w tym zakresie ośrodek. Widzimy konieczność prowadzenia badań mających na celu rozwój interdyscyplinarnych studiów nad edukacją i integracją migrantów.

Centrum współpracuje ze szkołami, instytucjami edukacyjnymi, organizacjami pozarządowymi, aby wspólnie budować programy wsparcia językowego i kulturowego dla uczniów z doświadczeniem migracji. Obecnie nawiązaliśmy kontakt z kilkoma szkołami krakowskimi i przygotowujemy wsparcie merytoryczne dla uczniów z doświadczeniem migracja a także opracowujemy program dla przyszłych oddziałów przygotowawczych, w których będą się uczyli uczniowie słabo lub zupełnie nie znający języka polskiego.

Centrum badań nad Edukacją i Integracja Migrantów nie tylko zajmuje się edukacją cudzoziemców. Wspieramy także edukację polskich dzieci powracających z zagranicy oraz tych, które mieszkalą poza Polską. Wspólpracujemy z  Fundacją Edukacji Polonijnej i zespołem Polskich Szkół Internetowych Libratus. W tych placówkach prowadzimy badania dotyczące języka polskiego jako odziedziczonego a słuchacze prowadzonych przez Instytut Filologii Polskiej studiów podyplomowych „Nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego” odbywają nowoczesne praktyki ucząc języka polskiego na odległość. Słuchacze prowadzą dla polskich dzieci za granicą  webinaria i spotkania zdalne ucząc na nich języka i kultury polskiej.  Chcemy upowszechniać wiedzę o migracjach, edukacji i integracji migrantów.

Chcemy „odczarować temat migrantów”, bo  człowiek boi się bardziej tego czego nie zna niż tego co jest mu znane. Planujemy szkolenia dla zarządzających oświatą, dla nauczycieli ale także planujemy wspieranie studentów-wolontariuszy, którzy zdecydują się pomagać uczniom  z doświadczeniem migracji i ich rodzicom w poznawaniu języka i kultury polskiej.