KONFERENCJA "EDUKACJA WOBEC MIGRACJI"

Instytut Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego

Instytut Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Centrum Badań nad Edukacją i Integracją Migrantów w Krakowie

Międzynarodowe Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej

Wschodnioeuropejski Instytut Psychologii w Kijowie

Urząd Miasta Krakowa

Rada Miasta Krakowa

Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja w Krakowie

zapraszają do Krakowa na konferencję naukową, która odbędzie się 18 i 19 września 2017 roku

Przedmiotem konferencji chcemy uczynić rozważania nad zjawiskami migracyjnymi zmieniającymi charakter polskiej szkoły. Wśród uczniów coraz częściej spotkać można osoby z doświadczeniem migracyjnym, nie znające lub zaledwie w stopniu podstawowym posługujące się językiem polskim. Podobnie rzecz się maz kompetencjami kulturowymi. Edukacja ku różnorodności nie jest wciąż opcją kształcenia realizowaną w codziennej polskiej praktyce szkolnej. Istnieje zatem potrzeba wypracowania przez polski system szkolny szeregu nowych rozwiązań dydaktyczno-metodycznych. Takich, które z jednej strony otworzą polskie szkoły na coraz szerszy kontakt z innością kulturową, z drugiej zaś w szybki sposób wykorzystując narzędzia inkluzyjne, wprowadzą nowych uczniów cudzoziemskich, a także polskie dzieci z doświadczeniem migracyjnym do sprawnego funkcjonowania i dalszego rozwoju w polskiej szkole i w Polsce. Kluczowymi wątkami tematycznymi, ważnymi z tak rozumianej perspektywy edukacyjnej,  są naszym zdaniem następujące obszary i zagadnienia:

• uczeń z doświadczeniem migracyjnym w polskiej szkole;
  • edukacja włączająca w perspektywie psychologicznej, pedagogicznej i glottodydaktycznej;
  • wpływ obecności uczniów z doświadczeniem migracyjnym na środowisko szkolne;
  • kompetencje (między)kulturowe uczniów i nauczycieli polskich szkół;
  • świadomość znaczenia inkluzji w środowisku polskich pedagogów i nauczycieli (także glottodydaktyków);
  • znaczenie znajomości języka w procesie inkluzji;
  • język polski jako język edukacji w kontekście procesów inkluzyjnych;
  • edukacja przedmiotowa jako wspieranie otwartości na różnorodność kulturową i językową;
  • zintegrowane nauczanie językowo-przedmiotowe (CLIL) jako glottodydaktyczny instrument sprzyjający sukcesowi inkluzji językowej i kulturowej;
  • rozwiązania programowe i metodologiczne dydaktyki języka polskiego jako obcego i możliwości ich wykorzystania w dydaktyce języka polskiego jako drugiego;
  • dobre praktyki w zakresie nauczania innych języków jako drugich w innych systemach edukacyjnych;
  • zarządzanie językową i kulturową różnorodnością w szkołach (szanse i zagrożenia)

Chcemy, aby dyskusja nad tak sformułowanymi zagadnieniami miała charakter interdyscyplinarny, dlatego zapraszamy socjologów, pedagogów, glottodydadaktyków i psychologów, zainteresowanych  problematyką inkluzji oraz kształceniem językowo-kulturowym uczniów polskich szkół z doświadczeniem migracyjnym.

Konferencja wpisuje się w cykl wydarzeń promujących przyjęty przez Radę Miasta Krakowa we wrześniu 2016 roku Program Miejski „Otwarty Kraków”, przygotowany przez Wydział Spraw Społecznych UMK, a zainspirowany wspólnym projektem prowadzonym przez Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL oraz Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych. Celem programu „Otwarty Kraków” jest popularyzacja działań na rzecz różnorodności kulturowej i społecznej oraz integracja cudzoziemców w Krakowie.

Formularze zgłoszeniowe z tematem i abstraktem referatu prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 30 czerwca 2017.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Komitet Organizacyjny

Prof. UW dr hab. Przemysław E. Gębal - Przewodniczący

Prof. dr hab. Władysław T. Miodunka

Urszula Majcher-Legawiec